Księgarnia
Usługi
Wydawnictwo
 

Powrót do str.gł.

 

poczta-e:
dom_wydawniczy@tchu.com.pl

 

Tadeusz Miciński (1873-1918) – wybitny, owiany legendą powieściopisarz, publicysta, dramaturg, poeta i filozof okresu Młodej Polski. W 1902 wydał głośny zbiór poezji W mroku gwiazd. Jest autorem poematu prozą Niedokonany, poematów politycznych Życie nowe i Widmo Wallenroda, autorem dramatów: Kniaź Patiomkin, W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu, Termopile Polskie oraz powieści: Nietota, księga tajemna Tatr i Wita. Studiował historię sztuki i filozofię w Krakowie, Lipsku i Berlinie.

Człowiek niezwykły, promieniujący i oddziałujący na wielu. Przyjaciel obu Witkiewiczów, bohater utworów Witkacego. Leśmian pisał o nim: „ton absolutnie czysty, mocny, oryginalny – ton, po którym zawsze i wszędzie możemy go poznać, wyróżnić i nigdy już nie zapomnieć”. Jak pisze jego znawca, prof. Andrzej Nowicki: „szczególną cechą powieści, dramatów i poezji Micińskiego jest obecność warstwy filozoficznej. [...] Miciński był nie tylko wybitnym powieściopisarzem, dramaturgiem i poetą, ale także myślicielem, twórcą własnej, głębokiej i oryginalnej filozofii”.

W latach 1915-1918 przebywał w Moskwie, Petersburgu i na Białorusi. W drodze powrotnej do kraju został zabity w tajemniczych okolicznościach, których nie wyjaśniono. Być może przez chłopów, wiozącego go woźnicę – dla pieniędzy, bądź też przez agentów Dzierżyńskiego.

 

NIETOTA to powieść niezwykła, tajemnicza, pisana oryginalnym, niesamowitym językiem, pełna do dziś nieodgadnionych zaszyfrowanych przesłań, zaskakujących  zwrotów akcji i wizjonerskich opisów.

Nietota – której tytułem jest nazwa rośliny symbolizującej kobietę (a może Polskę?) – jest książką wielowątkową, wielowarstwową i wieloznaczną. Jeśli przeczyta się ją tylko raz i zbyt szybko, to oczywiście sprawia wrażenie zdumiewającego nagromadzenia osób o dziwacznych imionach, niesamowitych zdarzeń, przeplatanych zagadkowymi wierszami i wypowiedziami. Wiemy tylko, że mamy przed sobą książkę nowoczesną, bliską magicznemu realizmowi pisarzy południowoamerykańskich i trudno nam uwierzyć, że została napisana blisko sto lat temu. Wyprzedzała swój czas, a ponieważ nigdy nie potrafiliśmy sprzedawać wytworów polskiej myśli i pracy, więc innym – zachodnim ekspresjonistom, surrealistom i realistom magicznym – dostały się laury, które powinny zdobić skronie Micińskiego.” – pisze w posłowiu prof. Andrzej Nowicki.

 

------------------ n a k ł a d   k s i ą ż k i   z o s t a ł  w y c z e r p a n y -------------------------------------------------------

Format A5, 416 stron.  papier kremowy, oprawa twarda, kolor: matowe złoto.

Cena (wraz z kosztem przesyłki) - 37,50 zł. Prosimy o przesłanie kwoty na nasz adres przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, że tę książkę, Państwo zamawiają.

Adres: tCHu, ul. Freta 3 m.3, 00-227 Warszawa


________________________

 
 
 

powrót do str. wydawnictwa