Okładka -- Przeżyłam Oświęcim -- nowe rozszerzone, ilustrowane wydanie 2011   ŻYCIORYS

KRYSTYNY ŻYWULSKIEJ

O książce
Recenzje
Fragmenty
Zdjęcia
Życiorys
Zamówienia

 

Powrót do str.gł.

Krystyna Żywulska (ur. 1.09.1914 r. w Łodzi jako Zofia (Sonia) Landau, zm. 1.08.1993 r. w Dusseldorfie, w Niemczech) – pisarka, publicystka, autorka tekstów piosenek i malarka pochodzenia żydowskiego.
Do wybuchu II wojny światowej studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Na przełomie 1939 i 1940 r. wyjechała do Lwowa. W 1941 r. wróciła do Warszawy i wkrótce, wraz z rodziną, przesiedlona została do warszawskiego getta. Po dramatycznej ucieczce stamtąd (wydarzenia te opisuje w książce Pusta woda), zaopatrzona przez AK w „aryjskie” dokumenty, działała w ruchu oporu pod przybranym nazwiskiem Zofii Wiśniewskiej. W czerwcu 1943 została aresztowana przez gestapo - podczas przesłuchań w alei Szucha, podała się za Krystynę Żywulską. Osadzono ją na Pawiaku, a później wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd przeniesiono do obozu Birkenau. W czasie zimowej ewakuacji obozu koncentracyjnego, zwanej marszem śmierci (pochłonął ok. 15.000 ofiar), udało jej się zbiec. Swe losy obozowe opisała w książce Przeżyłam Oświęcim.
Po ucieczce, ukrywała się aż do wyzwolenia u polskiej rodziny na Śląsku. Po wojnie zamieszkała w Warszawie i zajmowała się twórczością literacką. Gdy po 1968 jej synowie zostali zmuszeni do opuszczenia Polski, wyjechała do Monachium. Do śmierci mieszkała w Düsseldorfie.

Debiut książkowy Żywulskiej, to wydany w 1946 r. tom wspomnień obozowych Przeżyłam Oświęcim, tłumaczony na wiele języków. W 1963 r. powstała relacja Pusta woda, tycząca okresu pobytu w getcie i desperackiej ucieczki (również wydawana wielokrotnie w kraju i za granicą).
Żywulska była również autorką tekstów wykorzystywanych przez kabarety „Wagabunda” i „U Lopka” a także słów piosenek, z których najpopularniejsze to: Dopóki życie trwa, Taka jestem zakochana, Żyje się raz, Tańcz ze mną, tańcz (do filmu Kochajmy syrenki, 1966), Ty i ja, i noc (do filmu Kulig, 1968).

 
   
   
 
   
 

 

   
powrót do str. głównej ksiazki