O książce
Recenzje
Fragmenty
Zdjęcia

Życiorys

Zamówienia

 

Powrót do str.gł.

 

DZIEWANNA - Jacek Dobrowolski
 

Dziewanna to dramat misteryjny o tajemnicy życia i śmierci, o potędze władzy i potędze miłości utrzymany w poetyce komedii romantycznej. Dotyczy też walki płci, przedstawiając pojedynek magiczny Poety z pogańską Dziewanną, boginią księżyca. Akcja toczy się nie tylko w lasach Gór Świętokrzyskich, lecz również w niebach i piekłach. Biorą w niej udział czarodziejki, magiczne zwierzęta, czarownicy, rusałki, wiły, a nawet amazonki. Dramat napisany został regularnym wierszem rymowanym, pełen jest ironicznego dowcipu i nie stroni od komizmu sytuacyjnego. Dziewanna nawiązuje do wielkiej tradycji europejskiego dramatu poetyckiego, a powstała na przekór naszej bezdusznej i bezradnej wobec odwiecznych pytań epoce. Nie jest to jednak tylko przeszczep, czy klon dramatu romantycznego. Stylizacja romantyczna i rymowany wiersz regularny to gleba, z której dramat wzrósł ku nowym przestrzeniom.

Autor w posłowiu O potrzebie odrodzenia dramatu romantycznego w nieromantycznych czasach pisze wprost:

 

Jeżeli nie będziemy dbać o sztukę wysoką i zadowolimy się tym, co niskie tylko dlatego, że tak dyktują alfonsi mediów Wielkiej Nierządnicy Rynku oraz bezguście uzależnionego od niej konsumenta; jeżeli będziemy tylko grzebać w naszej kulturze i w kulturach innych cywilizacji, jak w śmietniku, by łączyć ze sobą odległe od siebie elementy w sposób, który ma szokować i podniecać nasze przebodźcowane zmysły, a jednocześnie wystawiać greckie dramaty i dzieła Szekspira jak tandetne kryminały, czy telewizyjne opery mydlane, to nasze skargi, że nie doznajemy wielkich wzruszeń w teatrze będą skargami barbarzyńców, duchowych karłów, wtórnych analfabetów teatralnych, którzy zafascynowani i gwałceni chaotycznymi obrazkami i dźwiękami w coraz to szybszym montażu, nie rozpoznają już blasku i głosu prawd wiecznych, nawet gdy ktoś je w ich obecności wyraża.

 

Książka zawiera kilkustronicowy apendyks o tradycji związanej z ziołami magicznymi w Polsce - na podstawie przekazów staropolskich autorów oraz badań etnograficznych (ilustracje z XVI, XVII w.).


 

Format A5 (13,5x20,5cm), 88 stron, oprawa kartonowa, szyta, skrzydełka, lakierowana, kremowy papier.

Cena (wraz z kosztem przesyłki) - 22 zł. Prosimy o przesłanie kwoty na nasz adres przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, że tę książkę, Państwo zamawiają.

Adres: tCHu, ul. Freta 3 m.3, 00-227 Warszawa


________________________

 
 
 

powrót do str. głównej ksiazki