RECENZJE

i opinie Czytelników

Kolejna recenzja

 

O książce
Recenzje
Fragmenty
Zdjęcia


Zamówienia

 

Powrót do str.gł.

Hazrat Inayat Khan  „99 opowieści sufickich”

 

Niemal w osiemdziesiąt lat po śmierci Hazrata Inayata Khana – wybitnego indyjskiego nauczyciela sufizmu, poety i muzyka działającego na początku XX w. na Zachodzie – doM wYdawniczy tCHu wydał zbiór przypowieści, którymi Khan posługiwał się w swoim nauczaniu. Pochodzą one z kilku tradycji muzułmańskiego sufizmu: perskiej, arabskiej i indyjskiej, sięgają również do tradycji żydowskiej i hinduistycznej. Niektóre opisują wydarzenia, jakich autor był świadkiem. Są to prawdziwe klejnoty mądrości. Bohaterami ich są wielcy nauczyciele jak Mojżesz i Salomon, Mahomet i Chidr, Raabija i Mira Bai, poeci jak Rumi, Saadi, czy Hafiz, muzycy, władcy, kochankowie, bogacze i wędrowni żebracy. Każda z przypowieści wskazuje na transcendentną mądrość i jest zarazem lekcją psychologii.

Sufickie opowieści głoszą miłość wolną od pragnień jako lekarstwo na cierpienie przez te pragnienia wywoływane. Są też pełne poczucia humoru, wolne od retorycznego patosu czy moralizatorskiego kaznodziejstwa.

Książka wydana została w starannej szacie graficznej z licznymi zdjęciami autora oraz z jego krótką biografią i wyborem bibliografii jego dzieł. Polecam ten klejnocik wszystkim poszukiwaczom mądrości, a także zakochanym.

 

Dobrosław Jackowski

Warszawa

 

 


 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do str. głównej ksiazki