RECENZJE

Kolejna recenzja

Recenzje
Fragmenty
Zdjęcia

Zamówienia

Życiorys

Powrót do str.gł.

Leszek Szaruga

 

W sferze niewyrażalnego pozostaje też Piotr Mitzner, którego najnowszy, piąty zbiór — Podmiot domyślny, Warszawa, tCHu, 2007 — jest przede wszystkim kolejną, wyjąwszy zamykający tom poemat Cztery potoki i kilka dłuższych utworów, serią nie stroniących od zabaw i gier językowych epigramatów, jak choćby ten zatytułowany Kosiarka i coś: W trawie coś piszczy // kosiarka jest elektryczna / kosiarz nie słyszy // bo ma osłonięte uszy. Żart? Nie tylko, bo przecież to coś jest ważne, być może tak samo jak to, co zapisane zostało w treści wiersza Testament czyj?:

 

Znaleziona w dziupli

pilna wiadomość

o najeździe ludu

(nazwa nieczytelna

lud chyba już martwy

język na pewno

wiadomość nadal pilna)

 

Wyraźny jest jednak wspólny trop: niesłyszalności, nieczytelności. Jak w Na głos: Czy odpowie? / czy słyszy?. Przy czym zderza się to z wyostrzonym słuchem językowym Mitznera, którego wiersze z pewnością można czytać także w kontekście doświadczeń poezji lingwistycznej, ale też poezji nie stroniącej od purnonsensu, jak w Proteście: na grobli siedzi / ma zaszyte usta // Przyroda — gra dwuznacznością, w której zaszyte usta to zarazem usta zamknięte, jak schowane, ukryte — wszystko w tonacji tautologicznej zagadki: Po wodzie pływa, kaczka się nazywa; co to jest?. Lecz przecież nie są to zabawy całkowicie niewinne — jest w nich namysł nad kondycją człowieka i kondycją planety, jak w Poczcie: Czekają na umorzenie klątwy / na odszkodowanie / za Raj utracony / a przychodzi wezwanie / na Sąd Ostateczny.

Zamyka zbiór poemat Cztery potoki będący swoistą próbą Całości, ogarnięcia ludzkiego doświadczenia, diagnozy stanu świata i stanu świadomości. Ta Całość jest jednak nieogarnialna, niedosiężna. Głos więźnie w gardle: W tym miejscu spotykają się cztery potoki // i nie słychać już. A przecież słychać — wyciszenie poetyckiego głosu: o tym mówi drugi język który / o ile się posiada. Niedopowiedzenie tytułowego domyślnego podmiotu.

 

 

Zeszyty Literackie nr 7/2007


 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do str. ogólnej fragmentów